Należy wiedzieć, że tego rodzaju ogrodzenia dobrze izolują od spalin, hałasu, kurzu i nie pozwalają nieznajomym zaglądać na nasze podwórko. Z jednej strony to istotne walory, znów z drugiej mogą się okazać poważną niedogodnością. Usytuowane w pobliżu ruchliwej ulicy szybko się zabrudzą i będą wymagały odnowienia, ograniczając widok na posesję, nie dają też szansy zauważenia na przykład niepokojąco zachowujących się osób, które wtargnęły za płot. Niemniej pamiętać należy o tym, iż ogrodzenie murowane budowaliśmy i będziemy budować, ponieważ dzięki nim wnętrze posesji jest przytulne, dobrze się przy nim czują rośliny lubiące ciepło, a zimą dobrze chroni przed wiatrem.
Trzeba wiedzieć, że ogrodzenie murowane możemy zbudować z betonu komórkowego, keramzytobetonu, pustaków betonowych, cegieł ceramicznych, czyli z każdego materiału, z jakiego budujemy ściany zewnętrzne domu. Później, podobnie jak one, ogrodzenie trzeba otynkować i pomalować (dopasowując do wykończenia domu) lub obłożyć okładziną, na przykład kamienną. Sprawdzą się kamienie krajowe: piaskowce (wymagają impregnacji, ponieważ łatwo chłoną wodę), kwarcyty, granity. W przypadku skał pochodzących z dalszych części świata lepiej się upewnić, że są mrozoodporne.
Ciekawą alternatywą dla okładzin kamiennych są te wykonane z betonu. Świetnie imitują barwą i fakturą naturalne skały: kwarcyty, granity, piaskowce, skały wulkaniczne. Mogą występować jako pojedyncze kamienie lub płytki z kilkoma kamieniami albo wręcz imitować spore fragmenty muru. Warto dodać, że zawsze dobrze prezentować się będą trwałe i mrozoodporne płytki klinkierowe. Płytki mocuje się do muru szybkowiążącą mrozoodporną i elastyczną zaprawą klejową i dostosowaną do materiału, z jakiego powstała płytka. Spoiny wypełniane są fugą przeznaczoną do stosowania na zewnątrz.