Należy wiedzieć, że z tego rodzaju materiału wytwarza się panele lamelowe, przęsła czy też tradycyjne płoty z bali. Budulec, który jest używany to drewno sosny, świerku, dęby, jesiony, buka, olszy czy robinii. Z czego wykonane są przęsła? Przęsła wykonane ze sztachet prostych albo profilowanych, bardziej lub mniej przezierne w ostatnim czasie są najbardziej popularne.
Należy wiedzieć, że delikatniejsze od nich są panele, choć popularne w ogrodach, nie stanowią jednak solidnej przegrody, ale bardzo dobrze sprawdzają się do wydzielania stref zagospodarowania działki czy jako osłona tarasu. Mogą być ażurowe albo szczelne, nawet w formie kraty, po której łatwo wspinają się pnącza. Konfiguracja lameli jest praktycznie dowolna, w marketach budowlanych znajdziemy wiele wersji. Możemy też zbić z bali albo surowych desek płot w sielskim stylu, choć taki najlepiej pasuje do działek wiejskich, leśnych i gospodarstw agroturystycznych.
Kiedy zdecydujemy się wybrać ogrodzenie drewniane, musimy się wówczas liczyć z koniecznością jego systematycznej konserwacji. Pamiętajmy o tym, że nie jest to zbyt trwały materiał i nie zabezpieczony przed działaniem wilgoci i grzybów w krótkim okresie czasu ulega korozji biologicznej. W miejscach zacienionych porasta glonami i mchem, natomiast wskutek działania promieni słonecznych UV traci swoją unikalną barwę.
Obecnie w sprzedaży są dostępne zaimpregnowane przęsła oraz panele (które dodatkowo warto pomalować farbą kryjącą lub transparentną), jednak pamiętajmy o tym, że nawet takie po upływie kilku lat trzeba będzie powtórnie zakonserwować. Generalnie ogrodzenia drewniane dobrze współgrają z ogrodową roślinnością.